Pvc pencere ve kapı sistemlerinin ses ve ısı izolasyonunu sağlıklı olarak yapabilmesi ve işlevini yerine getirebilmesi, sistemde doğru conta kullanılması ile mümkündür.

EPDM KAUÇUK KULLANIYORUZ

Fıratpen olarak, pvc kapı ve pencere sistemlerimizde sentetik kauçuklar arasındaki en doğru hammadde olan Etilen Propilen Dien Monomer (EPDM)'i üretiyoruz. Güneş-hava oksidasyonuna, ozon çatlamalarına karşı mukavemete, +130 C -40 C arası sıcaklıklarda 30-95 shore sertlik aralığına; aşırı rüzgar basıncında sistemdeki sızdırmazlık için gereken kalıcı deformasyon değerlerine sahip tek conta EPDM kauçuk contadır.

KALİTE VE SÜREKLİLİK

EPDM kauçuk contaların en önemli özelliklerinden biri de kalite sürekliliğinin sağlanabilmesidir. Değişkenlik göstermeyen hammadde teminimizle, tam otomatik üretim besleme sistemlerimizle, bilgisayar destekli hazırlanan karışımlarımızla, yapılması zorunlu hammadde ve ürün testleri için oluşturduğumuz laboratuarlarımızla Fıratpen EPDM kauçuk contaları sürekli aynı kalite ve standartlarda üretilir. Kükürtlü ve peroksitli tüm ürünlerimizi, RAL GZ-716 / 1 Ab ş ve TSE -7510 standartlarına uygun olarak üretiyoruz. Bu standartlarda contanın yoğunluğu, sertliği, kopma uzaması ve kopma mukavemeti, kalıcı deformasyonu test edilmektedir. EPDM kauçuğu kükürtlü ve peroksitli olmak üzere iki şekilde vulkanize etmekteyiz. Kükürt ile yapılan vulkanizasyon sistemleri ile sağlanan fiziksel özellikler, peroksitli vulkanizasyon ile daha yüksek sıcaklıklarda daha düşük kalıcı deformasyonlar elde edilmesini sağlamaktadır.

ÖLÇÜM VE KONTROLLER

Üretim hatları üzerinde bulunan ultrasonik ölçüm cihazları ile çap, et kalınlığı, ovallik vb. üretim ölçümleri yapılarak, standart dışı durumlarda sesli ve ışıklı uyarı sisteminin devreye girmesiyle hatalı üretim engellenmektedir. Özel projeksiyon cihazlarımızla, EPDM conta kesiti 10 kat büyütülerek 0,001 hassaslıkta ölçüm kontrolleri yapılmaktadır. Pvc profille entegre üretilen contalarımızın her koliden alınan örnekleri ölçüm kontrolleri yapılarak düzenli olarak arşivlenmektedir.

EPDM CONTA ÖZELLİKLERİ
Sertlik 70±5 IRHD
Çekme mukavemeti (105) (10,5)
Kopma Uzaması >=%200
Yük Altında Ezilme Oranı 35
Düşük Sıcaklıkta sertlik artışı 10
Düşük Sıcaklıkta yük altında ezilme oranı 80
Sertlik değişimi .+ 10;-5
Çekme mukavemeti -25
Kopma Mukavemeti Değişimi <=%25
Kütle Kaybı 3
Ozon Direnci Çatlak gözlenmemeli.