Destek sacı, PVC pencere ve kapı sistemlerinin temel bileşenlerindendir ve sistemin taşıyıcı iskeletini oluşturarak pvc profile mukavemet kazandırır. Destek sacı, PVC pencere ve kapı sistemlerinde; ses yalıtımı, rüzgar yüküne karşı direnç, sistemin ve menteşelerin pvc profile daha sağlam bağlanabilmesini, pvc profilin şeklini ve yapısını uzun süre korumasını sağlar.

Fıratpen destek sacları, TSE 822’ye göre sıcak daldırma galvanizli sac sınıfında olup, TSE EN 10142 standardında profil işlemleri için uygulanan FePO2g kalitesinde ve DIN standartlarına uygun kesme, bükme ve ambalaj dahil tüm üretim aşamalarında bilgisayarlı kontrol sistemleri sayesinde Fıratpen destek sacları, sıfır hatayla ve profillerimizle entegre üretilirler. Sıcak daldırma galvanizli saclar üretim öncesi çinko kaplama testinden geçirilir. Sıcak daldırma galvanizli sac uzun ömürlüdür ve korozyona karşı yüksek dirençlidir. Katlanarak şekillendirildiğinde dahi çinko kaplaması dökülmez. Ateşe ve her türlü dış etkenlere karşı dayanıklıdır. Normal hava şartlarındaki kaplama kalınlığı kaybı minimumdur. Hammadde, üretim öncesi, üretim ve üretim sonrası aşamalarda, gelişmiş laboratuvarlarımızda sürekli kalite kontrol testleri yapılır. Fıratpen PVC pencere ve kapı sistemlerinin iskeletini oluşturan destek sacları, yıllarca sağlamlığını ve şeklini koruyarak sistemlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

GENEL BİLGİLER

Destek sacı et kalınlığı, PVC pencere ve kapı sistemlerinin kullanım koşullarına uygun olmalıdır. Örneğin, yüksek katlı binalarda (+6.kat) et kalınlığı uygun seçilmeyen destek sacları rüzgar yüklerini karşılayamaz ve sistemin zarar görmesine, zamanla hava ve su geçirmesine neden olabilir. Destek saclarının yapısı ve şekli çok düzgün olmalıdır. Şekli ve yapısı bozuk olan destek sacları, pvc profilin şekil değiştirmesine neden olarak sistemin işlevsel yapısına zarar verebilir.

Destek sacı ile pvc profilin iç yüzeyi arasındaki boşluk en az 1 mm, en fazla 2 mm olmalıdır. Eğer boşluk fazla olursa mukavemet azalır ve vidalama sağlıklı olmaz. Boşluk az olursa, pvc profilin genleşmesini engelleyerek çatlamasına neden olabilir.

Destek sacı boy kesimi, plastik profilin kaynak noktalarında uygun erime mesafesi bırakılarak ayarlanmalıdır. 90º 'lik kesimlerde profil boyundan 10 mm, 45º'lik kesimlerde ise 7,5 mm erime mesafesi bırakılmalıdır. Destek sacı, kullanılacağı açıklıkta kesinlikle tek parça olarak kullanılmalıdır. Parçalı olarak kullanıldığı durumlarda sitem zarar görebilir. 90º 'lik Destek sacı boy kesimi, plastik profilin kaynak noktalarında uygun erime mesafesi bırakılarak ayarlanmalıdır. 90º 'lik kesimlerde profil boyundan 10 mm, 45º'lik kesimlerde ise 7,5 mm erime mesafesi bırakılmalıdır. Destek sacı, kullanılacağı açıklıkta kesinlikle tek parça olarak kullanılmalıdır. Parçalı olarak kullanıldığı durumlarda sitem zarar görebilir.

Destek sacı, en kısa boy kullanımlarında dahi en az iki yerden vidalanmalıdır. Vida aralıkları en fazla 30-40 cm olmalıdır. Başlangıç noktasından max. 15 cm içeriye girilerek vidalanmalı, kesilirken uçların düzgün ve çapaksız olmasına dikkat edilmeli, testere düşük devirde çalıştırılmalıdır. Destek sacı, kesinlikle açık havada stoklanmamalı, stoklama alanında yağmur, su, nem ve yerle temas olmamalıdır. Stoklama bölgesinde uzun süreli stoklamadan kaçınılmalı ve aşırı ısı farklılığı olmamasına dikkat edilmelidir.